5 otázek k Pokémon GO 5


Jak se zdá, dlouho očekávaná aplikace pro Android a iOs strhla lavinu a zájem uživatelů úspěšně boří servery.

Rozhodla jsem se jako člen generace pokémaniaků vytvořit několik článků a snad i návodů, ale začněme něčím lehčím. Třeba otázkami, které nás mohou v souvislosti s tímto fenoménem napadat.

1. Co jsou to Pokémoni?

Screenshot_2016-07-16_19-00-33Jak si české děti z konce 90. let pamatují, jednoho září ovládlo víkendové ranní vysílání japonského anime Pokèmon naše životy. Všichni záviděli Ashovi jeho elektrickou myš, Pikachu, sbíraly se nálepky, neoficiální karty a vůbec, i mně se dodnes styská po plyšovém pikachu z tržnice, co mu blikala líčka a celkově ze mě udělal královnu pískoviště. Ale pokusím se to vysvětlit i ostatním.

Svět Pokémonů je soustředěn prakticky pouze na ně – neskutečně mocná stvoření, jejichž vzhled i jména si berou na paškál vše všední a proměňují to v něco zcela neobyčejného. Mohou se naučit zdatně bojovat pod vedením svých trenérů, mohou být vašimi nejlepšími přáteli a – to pozor – nikdy je nebudete moct chytit všechny, poněvadž na vás vždy vykoukne nová stovka úplně nových příšerek.

Zní to asi divně, ale nejspíš to bude proto, že tahle značka se původně hlavně točila kolem her pro GameBoye a ten zbytek… Ten zbytek se jevil jako výborný tah. A také byl.

Namátkou kromě řady her pro GameBoye, několika řad animovaného seriálu a spousty stejně animovaných filmů stojí za zmínku karetní hra či komiks (manga) sledující dobrodružství chlapce Reda, Pokémon Adventures.

2. Co je Pokémon GO?

Screenshot_2016-07-16_18-58-51Nabízí se jednoduchá odpověď: reakce na moderní dobu. Pokémoni přecházejí na mikrotransakce. Ale ono to není až tak jednostranné.

Jedná se o aplikaci, která na základě GPS lokalizuje hráče a ukazuje mu v prostředí odvozeném od Google maps, kde se vyskytují ty příšerky, co jsme kdysi viděli v telce i na penálech a baťůžcích.

Umožňuje hráči stopovat je a chytat – a to pomocí foťáku přímo v hráčově přirozeném prostředí-, zlepšovat jejich bojové schopnosti a bojovat s nimi o dobytí či obranu Stadiónů jeho týmu. Taky může nalézat pokémoní vejce, která se po určitém daném množství uražených kilometrů vylíhnou. Mikrotransakce v tomhle případě nejsou nutně pro příležitostného hráče potřeba.

A tak by to mělo být, ne?

3. Bude Pokémon GO fungovat na Windows Phone?

Jak bylo napsáno výše, Pokémon GO lze hrát na zařízeních se systémem android 4.4 a výš a na těch od Applu.

Proč Pokémoni nefungují na Windows phone?

Co jsem se dočetla, důvodem jsou mapy od Googlu, zatímco Windows používá jiné. Mají také rozdílný obchod a pokusy umožnit androidovým aplikacím proniknutí i na Windows tak nějak ztroskotaly. Prozatím, předpokládám. Takže pokud se tento problém někdy vyřeší a Pokémoni dorazí i na Lumie a spol., nejspíš to nebude nijak brzy. Znamená to konec světa? No, to asi ne, pokud si umíte jako vlastníci Lumii apod. poradit jinak. V jednom z dalších článků popíšu svůj problém i mé řešení. Pro začátek ale prozradím, že vlastnictví nějakého androidu se ale stejne nevyhnete, jen nemusíte vyhazovat funkční mobil do koše.

4. Je hraní Pokémon Go nebezpečné?

Screenshot_2016-07-16_18-59-17Dříve či později se stejně na to lidé začnou ptát. A má odpověď padne už teď.

Pokud máte sluchátka v uších a rádi ignorujete své okolí, tahle hra není pro vás bezpečná. Pokud nedokážete sledovat svět kolem sebe, naučte se to dřív, než vyrazíte do ulic, na přechody apod. Pokud máte problém při stanovování priorit, můžete tvrdě zaplatit. Jako ti, kdo neodkládají Pokémon Go ani v práci a pak o ni přijdou.

Tahle hra nemá pohltit skutečný svět, jen ho rozšířit.

A rada pro samotáře, raději nechoďte k Poke-stadiónům (Gym) sami. Ony jsou teď sice neznàmé, ale časem se profláknou a hrozí, že si tam na vás někdo počká s vědomím, že získá minimálně funkční Android.

5. Jaký význam to vůbec má?

Screenshot_2016-07-16_18-59-42Příchod mobilních technologií přinesl svá rizika a změnil způsob, jak pohlížíme na svět. Většina z nás nevychází z domu bez klíčů a mobilu. Najdou se tací, kteří je využívají správně, stejně jako ti, kteří v souvislosti s řízením aut jednají nezodpovědně. Totéž nás čeká i ve hře, která pozměňuje realitu.

Velký význam má například to, že konečně vytahuje ty nejlínější z nás, mě nevýjimaje, ven, do parků atd. Na druhou stranu vycházejí ze svých doupat i lidé, kteří se mohou chovat bezohledně a zaslepeně.

Otázka spíše je, jací my, hráči, budeme. Zda půjdeme tvrdě za Dratinim s očima přilepenýma k displeji i za cenu, že způsobíme nehodu, nebo se ulice zaplní lidmi, kteří budou rádi, že se potkávají a umožní tak vznik mnoha přátelstvím?

[poll id=“2″]

(Visited 103 times, 1 visits today)
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

O Calime.CZ

Narozena r. 1992. Během dětství a dospívání jsem navštěvovala Sborové studio Permoník a v mezičase se věnovala různým tvůrčím činnostem. Na gymplu jsem se zúčastnila několika literárních i výtvarných soutěží, mám za sebou pár recitací, spoustu sborových i sólových vystoupení. Jsem také majitelkou pianina, na které ale hraju naprosto mizerně. A mimo to mám chlupatou mňoukající mourovatou spolubydlící a prakticky pořád mě tajně pozorují hnědé kavalíří oči. Mým hlavním projektem je fantasy Ztracené příběhy, jehož první kapitolu na tomto webu zveřejňuji a také přidružené záležitosti. Věnuju se 2D počítačové grafice do plánované hry z universa ZP, občas si skládám krátké skladby v Musescore 2 a samozřejmě psaní.


Leave a comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 zamyšlení nad “5 otázek k Pokémon GO

 • Ivo ze Srovname.cz

  Souhlasím s tím bodem 4. zda je hra nebezpečná, setkal jsem se už několikrát v Praze, že mladík hraje Pokémon Go a vejde bez rozmyslu do přechodu..

  Pro ty, kteří nemají telefon vhodný pro tuhle hru udělám radost. Na našem webu jsme si naprogramovali vlastní Pokémoní hru. Můžete si ji vyzkoušet tady a soutěžit i o pěkné ceny – http://www.srovname.cz/pokemanie

 • Jan Bohm

  Dobrý den mám menší problém u takových těch tapiček jak tam je napsano nearby (tak se mi poslední týden nechtejí pokemoni priblizovat) vždy je tam pouze a jen třetí tapička/stopa a ze by se tam ukazali 2 nebo 1 stopa to vubec rovnou se tam ukaze pokemon prave toho ktereho jsem hledal…jde to nejak vyřesit? mate nekdo s tím nejaké zkusenosti?

  • Calime.CZ Autor příspěvku

   Zdravím. Tento problém se vyskytl snad u všech hráčů, které znám, mě nevyjímaje. Jedná se pravděpodobně o chybu, která se vloudila do hry společně s aktualizací. U mě konkrétně to bylo při přechodu na oficiální verzi. Ta právě obsahovala aktualizaci, co měla hlavně řešit zabezpečení.

   Jako hráči řešíme tento problém tak, že už tolik samostatně nestopujeme, ale vydáváme se k Pokéstopům a spouštíme na nich Lure. Nebo aplikujeme Incense.

   Stopování ale i přesto možné je, jen mnohem těžší, sledovat v jakém pořadí se objevují v seznamu Pokémonů poblíž. A zkoušet poněkud naslepo sledovat směr naznačovaný listím.

   Snad to brzy opraví.